10 lat działalności Fundacji Wielki Człowiek!

Szalenie miło nam poinformować, że Fundacja Wielki Człowiek obchodzi dziś 10 urodziny!

Nasza działalność zawsze opierała się na pewnym dualizmie. Z jednej strony pracowaliśmy na polu edukacji artystycznej i sztuki, a drugiej nad zachowaniem spuścizny sławnego himalaisty Jerzego Kukuczki, prowadząc archiwum społeczne oraz poświęconą mu stronę Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki. Obie te sfery działalności są z nami obecne do dziś.

Zadanie zachowania historii polskiego himalaizmu na czele z pracą nad zabezpieczeniem i opracowaniem spuścizny Jerzego Kukuczki jest dla nas bardzo ważne. Od początku naszej działalności zdigitalizowaliśmy niezliczone ilości obiektów. Kilkadziesiąt tysięcy fotografii i materiałów tekstowych, setki sztuk sprzętu wspinaczkowego, wiele godzin materiałów audio i wideo, a wszystko po to, aby piękna i pełna sukcesów historia polskiego himalaizmu nie została zapomniana. Ważnym aspektem tej działalności jest popularyzacja dokonań Kukuczki i polskich himalaistów, którą realizujemy na wiele sposobów. Jednym z nich jest prowadzenie strony Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki, gdzie publikujemy materiały archiwalne oraz przedstawiamy historię Kukuczki na różne sposoby. Co więcej wydaliśmy wiele książek dotyczących dokonań himalaisty, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Chociażby wydawana przez nas seria „Z archiwum Jerzego Kukuczki” jest bardzo ciekawym spojrzeniem na opowiadanie historii przez pryzmat materiałów archiwalnych.

Wspieramy też Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej, prowadzoną przez żonę himalaisty Cecylię. Pani Cecylia w domu rodzinnym zgromadziła wiele pamiątek po swoim mężu, które pokazuje turystom, opowiadając przy tym historie z życia Jerzego. Izba wypełniona jest obecnością Jurka, która daje odwiedzającym niezapomniane doświadczenie.

Drugi filar naszej działalności również cieszy się dużą popularnością wśród naszych odbiorców. Od początku istnienia Fundacji Wielki Człowiek przeprowadziliśmy 34 edycje warsztatów See the Sound, na których uczymy się animacji poklatkowej, tańca czy projektowania gier. Każdy warsztat to przygoda pełna wspaniałych i kreatywnych ludzi!

Promujemy też Śląsk i tutejszych artystów. Śląska Fotografia Artystyczna to wydanie albumowe prac ważnych dla naszego regionu fotografików, które powstało z inicjatywy Wojtka Kukuczki. W albumie możemy zobaczyć prace takich artystów jak Zofia Rydet, Michał Cała czy Jakub Byrczek. Premierze książki towarzyszyła wystawa prac w niej zawartych, która do dziś pojawia się wielu galeriach w całej Polsce (Bielsko-Biała, Krzeszowice, Katowice, Białystok).

Naszą najświeższą inicjatywą jest festiwal Full Moon Art Fest, którego jak dotąd odbyły się dwie edycje. Wydarzenie wypełnione sztuką w akompaniamencie muzyki elektronicznej i pełni księżyca za każdym razem przyciąga mnóstwo fanów. Zainteresowaniem cieszą się warsztaty, w których można uczestniczyć podczas trwania festiwalu oraz galeria leśna, czyli galeria sztuki wystawiona w przestrzeni lasu, pozwalająca zbliżyć się do natury, która to jest motywem przewodnim festiwalu. Na festiwalu nie brakuje koncertów, DJ-setów, performance’ów i innych wydarzeń towarzyszących imprezie.

Przeprowadziliśmy też bardzo dużo mniejszych i większych inicjatyw. Wszystkie z nich okazały się niezwykłą podróżą aż do miejsca, w którym stoimy dziś. Planujemy wiele z naszych działań kontynuować. Wciąż przed nami wiele warsztatów oraz wystaw i festiwali, a także odkrywania i zabezpieczenia historii himalaizmu.

To było udane dziesięć lat 🙂

Na koniec kilka słów od prezesa Fundacji Wielki Człowiek – Wojtka Kukuczki.

Niezmiernie miło mi poinformować, że nasza Fundacja obchodzi właśnie 10 urodziny! Miniona dekada była dla nas czasem wielkich wyzwań, zbierania doświadczeń ale też nauki i pokory. Przypominam sobie nasz pierwszy wniosek o grant złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pisany przez pięć osób prawie dwa tygodnie. Wynik: na 370 pozycji zdobyliśmy jedno z ostatnich, czyli 362 miejsce. Nasze początki były zatem pełne rozczarowań, wyrzeczeń oraz trudów. Jednak nie poddaliśmy się i konsekwentnie zmierzaliśmy do obranego przez nas celu. Krok po kroku wytrwale wykonywaliśmy swoją pracę, a pomysły przeradzaliśmy w czyny. Dzisiaj realizujemy od kilku do kilkunastu grantów każdego roku. Z perspektywy czasu udało nam się zdobyć niebywałe doświadczenie, a realizacja projektów stała się naszą codziennością. W 2021 r. udało nam się uzyskać na liście rankingowej Ministra Kultury pierwsze miejsce (na 394 wnioski). Działamy w sferze kultury, sztuki oraz oczywiście himalaizmu. Partycypujemy w wielkim przedsięwzięciu Miasta Katowice jakim jest powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki, stale rozbudowujemy archiwum Złotej Dekady Himalaizmu Polskiego, wspieramy działalność Izby Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej, wydajemy publikacje książkowe, organizujemy wystawy artystyczne, warsztaty z zakresu sztuki nowych mediów i doroczny festiwal Full Moon Art Fest. Pracujemy w małym, lecz sprawnym zespole który tworzę wraz z Anią Boczkowską i Wojtkiem Lemańskim. Oprócz tego wspiera nas wielu specjalistów różnych profesji ze świata sztuki oraz kręgów górskich. Współpracujemy z wieloma instytucjami, firmami oraz formacjami społecznymi w skali regionalnej oraz ogólnopolskiej. Mamy wielkie plany, ambicje i niezachwianą wiarę, że zmienimy świat na lepsze. Dziękuję wszystkim dziesiątkom osób, które uczestniczyły w rozwoju Fundacji, a także wszystkim którzy nas wspierali i wierzyli, że cele Fundacji Wielki Człowiek mają sens i znaczenie dla świata. Dziękuję naszym Partnerom i odbiorcom naszych działań. Wspólnymi siłami osiągnęliśmy wiele dobrego, a to dopiero początek 🙂

Wojtek Kukuczka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *