Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki

Platforma internetowa poświęcona Jerzemu Kukuczce oraz historii himalaizmu polskiego

 

 

Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki – pierwszego Polaka i drugiego człowieka w historii, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięcznikow, to inicjatywa, z którą Fundacja Wielki Człowiek ruszyła w 2014 roku. Impulsem do rozpoczęcia jego budowy była dotacja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był to motor do tego, aby zacząć pracę nad stworzeniem wirtualnej przestrzeni, w której moglibyśmy zaprezentować himalajską historię Jerzego Kukuczki i udostępnić archiwalia, które jako Fundacja gromadzimy, katalogujemy, opisujemy i zabezpieczamy od lat.
Obecnie dysponujemy ponad 20 tysiącami zróżnicowanych archiwaliów i muzealiów – fotografiami z wypraw, filmami, nagraniami audio, dokumentami tekstowymi takimi jak dzienniki, listy, zapiski, ponadto sprzętem wspinaczkowym, strojami, odznaczeniami, nagrodami.
Założeniem projektu jest, by w jak najciekawszy, intermedialny sposób przedstawić tematykę gór wypraw himalajskich z lat 70. i 80. oraz oczywiście historię Jerzego Kukuczki. Tak, aby jednocześnie połączyć wartościowe i ciekawe materiały, nikogo nie zanudzać, i w pełni wykorzystać to internetowe medium, łącząc różne materiały i reagując na odbiorcę.

Więcej informacji poniżej:
http://jerzykukuczka.com/#/