„(Nie)zdobyta góra” Broad Peak i K2 ‘82 – nowy tom cyklu „z archiwum Jerzego Kukuczki” już jesienią!

Jesienią bieżącego roku ukaże się trzecia część cyklu „z archiwum Jerzego Kukuczki”.

Główną osią wydania są niepublikowane dotąd zapiski z dziennika Jerzego Kukuczki, który towarzyszył mu podczas wyprawy na K2 w 1982 roku. Ilona Chylińska tworzy z pozostawionych notatek, listów i innych elementów archiwalnych (zdjęć, nagrań audio-video) spójną narrację odtwarzającą nie tylko losy samej kobiecej wyprawy, do której udało się dołączyć Kukuczce z Wojciechem Kurtyką, ale kreśli również tło historyczne. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu publikacja jest na wskroś multimedialna, poprzez zamieszczone w książce QR posłuchać można archiwalnych nagrań, jak i wywiadów przeprowadzonych na potrzeby publikacji.

W grudniu 1981 roku w Polsce zostaje wprowadzony stan wojenny, który destabilizuje państwo, utrudnia praktycznie wszystkie działania organizacyjne, a także uniemożliwia kontakty zagraniczne. Zamęt w Państwie oddziałuje na każdego Polaka, w tym czołowych polskich himalaistów. Organizacja wypraw wysokogórskich w tym okresie to prawdziwie logistyczna zagwozdka. Sprawy nie ułatwiają również restrykcje związane z udzielaniem zezwoleń na zdobywanie ośmiotysięczników przez rządy: Pakistanu, Nepalu czy Chin. Piętrzące się problemy, wydłużony czas oczekiwania na dokumenty, prowiant czy sprzęt praktycznie nie pozwalały na wykonanie jakiegokolwiek spontanicznego ruchu.

Uczestniczki wyprawy kobiecej. Od lewej: Marianna Stolarek, Danuta Wach, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Jolanta Maciuch, Ewa Panejko-Pankiewicz, Aniela Łukaszewska, Christine de Colombel, Anna Okopińska i Wanda Rutkiewicz.

Między innymi to wszystko czyni wyprawę na K2 jedną z ciekawszych w karierze Jurka Kukuczki. Nie tylko ze względu na techniczne trudności związane ze samym zdobywaniem góry. Jak bowiem wyjechać na wyprawę, kiedy nie ma się zezwolenia? Można próbować dołączyć do innej wyprawy. Tak też dzieje się w przypadku Kukuczki i Kurtyki, ale co zaskakujące Panowie nie dołączają do wyprawy organizowanej przez Janusza Kurczaba, lecz kobiecej ekspedycji kierowanej przez Wandę Rutkiewicz, przez co żartobliwe są określani „najsilniejszymi z bab”. Jak do tego doszło? Jakie jeszcze decyzje musiał podjąć duet Kukuczka – Kurtyka? Oraz skąd w tym himalajskim tyglu wyłonił się szczyt Broad Peak?

Publikacja powstaje z okazji 40 rocznicy wyprawy na Broad Peak i K2. Wydanie jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Katowice.

Pozostałe publikacje z serii Archiwum Jerzego Kukuczki:

Ostatnia w koronie. Shisha Pangma ’87. Red. K. Zioło. Katowice: Fundacja Wielki Człowiek
2017.

Publikacja opowiada o zdobyciu przez Jerzego Kukuczkę ostatniego z ośmiotysięczników należącego do Korony Karakorum i Himalajów. To właśnie ta wyprawa sprawiła, że śląski alpinista zapisał się w historii światowego himalaizmu jako drugi człowiek na Ziemi, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Co jednak istotne, choć finalnie w wyścigu z Reinholdem Messnerem okazał się drugim, to jak stwierdził sam Tyrolczyk w przesłanym telegramie Kukuczka pozostał „Wielki”, gdyż jego osiągnięcia wspinaczkowe technicznie przewyższyły wejścia Messnera oraz całość Korony została skompletowana w czasie o połowie krótszym.

Królowa. Lhotse ’89. Red. K. Zioło. Katowice: Fundacja Wielki Człowiek 2019.
Publikacja ta opowiada o ostatniej wyprawie Jerzego Kukuczki, podczas której zginął odpadając od południowej ściany Lhotse. Historia przedstawiona w tej książce przybliża kulisy ostatniej wyprawy, na którą Kukuczka zdecydował się, pomimo nieprzychylności losu, a także po otrzymaniu już lauru zdobywcy Korony Karakorum i Himalajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *