Pamiątki nie tylko po Jurku

Tworzenie Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki to nasza pasja i powołanie. Ogrom pamiątek jakie pozostawił po sobie Jerzy Kukuczka daje nam możliwość dzielenia się zbiorami dotyczącymi złotej dekady himalaizmu polskiego. To duża odpowiedzialność. Wszak opiekujemy się sporym kawałkiem historii sportu.

Stale poszukujemy zabytkowych obiektów np. sprzęt wspinaczkowy, ekwipunek, wyposażenie wypraw, odzież, akcesoria, pamiątki, audio, wideo, materiały tekstowe (listy dzienniki archiwalne czy gazety).

Punktem wyjścia naszych poszukiwań jest zgromadzenie obiektów związanych z działalnością himalaistów z tego okresu, mogących poszerzyć zasoby naszego archiwum. Oczywiście docelowo chcemy mieć możliwość zaprezentowania Państwu jak najwięcej cennych pamiątek.

Nowości

W 2021 roku pomimo trudów pandemii udało nam się pozyskać wiele cennych przedmiotów od Ignacego Walentego Nendzy*, cenionej postaci polskiej wspinaczki i himalaizmu. Zabezpieczyliśmy i  zdigitalizowaliśmy przeszło 20 zabytkowych przedmiotów, w tym liny, plecaki wyprawowe, oraz buty wysokogórskie. Przedmioty od Pana Ignacego można obejrzeć tutaj 👉 link do archiwum

W tym roku dzięki uprzejmości Anny Okopińskiej**, cenionej polskiej himalaistki, członkini kobiecych wypraw w Himalaje, mamy ogromny zaszczyt zabezpieczyć i przygotować nowe archiwalia. Tym razem nasze zbiory powiększyły się o niesamowite zdjęcia z kobiecych wypraw na K2 (1982) oraz Gaszerbrumy (1975). Kierowniczką obu wypraw była sama Wanda Rutkiewicz. Mamy nadzieję, że będziemy mogli pochwalić się nimi jak najszybciej. Jednak opracowanie, zabezpieczenie, obróbka oraz digitalizacja zabytkowych zdjęć to nie lada sztuka! Poniżej prezentujemy część nowych kadrów.

Dalsze poszukiwania

Jednak pamiątkowe przedmioty pamiętające złote czasy polskiego himalaizmu nie muszą kryć się tylko u znanych postaci. Być może jesteście Państwo posiadaczami takiego zabytkowego i unikatowego sprzętu? Dlatego mamy ogromną prośbę! Drodzy amatorzy trekkingu, wspinania, miłośnicy gór wysokich, niskich i średnich! Fani himalaizmu! Do tych z Państwa, którzy pasją zarazili się od najbliższych. Zapytajcie dziadków, rodziców, wujostwo, (a może sąsiadów?) czy ich szafy, strychy i piwnice nie skrywają takich ciekawostek. Jeśli są Państwo w posiadaniu materiałów z okresu do 1990 roku i nie wiecie co z nimi zrobić, zapraszamy do kontaktu!

Dla wielu ludzi to relikty przeszłości, nic nie znaczące przedmioty, co najwyżej posiadające wartość sentymentalną, ale też zagracającą. Wierzymy, że takie przedmioty zasługują na troskę i zaopiekowanie się. Nie wyrzucajcie, niech nie niszczeją. Możemy przywrócić im świetność i zaprezentować je światu. Po weryfikacji możemy zdigitalizować oraz opracować Państwa zbiory, by pozostał po nich historyczny ślad, a następnie oddać w komplecie.

Istnieje również możliwość przekazania nam przedmiotów na stałe. W ten sposób zabytkowe przedmioty znajdą bezpieczne miejsce.

Gwarantujemy bezpieczny proces digitalizacji. Szczegóły archiwizacji omawiamy indywidualnie z zainteresowanymi.

W naszych poszukiwaniach wspiera nas Urząd Miasta Katowice, bez którego nasze działania nie byłyby możliwe. Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.

Zespół Wirtualnego muzeum Jerzego Kukuczki

Kontakt

+48 537 365 519

archiwum@jerzykukuczka.com

*Ignacy Walenty Nendza – ur. 16 stycznia 1944 w Katowicach, polski alpinista, grotołaz, przewodnik górski i działacz harcerski. Był działaczem Harcerskiego Klubu Taternickiego. Przyjaciel i współpracownik Jerzego Kukuczki. W latach 70. i 80. XX wieku uczestniczył w szeregu wyprawach himalajskich (min. Lhotse 1979, Makalu 1982) i speleologicznych. Wspinał się w Karakorum, Atlasie, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi. Za działalność wychowawczą i społeczną odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem za zasługi ZHP.

**Anna Okopińska – ur. 31 października 1948 w Gdańsku, polska taterniczka, alpinistka, himalaistka oraz ceniona fizyczka, profesorka nauk fizycznych. Przygodę ze wspinaniem rozpoczęła w 1966 roku. Wspinała się w Tatrach, Kaukazie, Alpach, Pamirze oraz w Himalajach i Karakorum. Wytyczała nowe drogi oraz dokonywała pierwszych przejść w zespołach kobiecych. 12 sierpnia 1975 wraz z Haliną Krüger-Syrokomską zdobyła wierzchołek Gaszerbruma II (8034 m n.p.m.) Był to kobiecy rekord wysokości w Polsce i Europie, a także pierwsze zdobycie ośmiotysięcznika przez samodzielny zespół kobiecy. Wyprawą kierowała Wanda Rutkiewicz. Uczestniczka wielu zasłużonych wypraw himalajskich (min. Lhotse 1974, K2 1982). Została odznaczona złotym i srebrnym medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” oraz nagrodą ministra spraw zagranicznych za rozsławianie imienia Polski na świecie (1975, wraz z koleżankami z wyprawy na Gaszerbrumy). Honorowa Członkini Polskiego Związku Alpinizmu. W 2021 odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Swoją karierę zawodową poświęciła Fizyce, specjalizując się w kwantowej teorii pola. Tytuł profesora nauk fizycznych otrzymała 18 października 2012 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *