Z miłości do gór / Z miłości do sztuki. Przekaż 1% swojego podatku na Fundację Wielki Człowiek

Fundacja Wielki Człowiek to organizacja pożytku publicznego prowadząca szeroko pojętą działalność kulturalną, skupiającą się w obrębie sztuki, edukacji, sportu i kultury górskiej. Istniejemy od 2013 roku.

Naszą wiodącą misją jest popularyzacja dokonań Jerzego Kukuczki oraz himalaizmu polskiego. Pracujemy nad tworzeniem wydawnictw literackich, publikacją albumów fotograficznych, wydawaniem filmów, archiwizacją materiałów po Jerzym Kukuczce. Wspieramy Izbę Pamięci Jerzego, prowadzoną przez jego żonę Cecylię, organizujemy prelekcje i spotkania poświęcone tematyce podróżowania.

Drugim filarem naszej działalności jest popularyzowanie kultury i sztuki oraz promowanie uzdolnionych twórców, inicjowanie, organizowanie i wspieranie wydarzeń artystycznych oraz edukacyjnych.

 

Na co przeznaczymy wpłaty z 1% w 2019 roku?

 

Muzeum Jerzego Kukuczki

1. Wirtualne Muzeum – 3 nowe rozdziały

W 2019 roku zostaną otwarte trzy nowe rozdziały Wirtualnej Podróży. Każdy z nich powstaje na bazie autobiografii Jerzego Kukuczki – książki “Mój pionowy świat”. Narracja literacka uzupełniona zostaje materiałami archiwalnymi – filmami z podróży, dokumentami wyprawowymi, fotografiami z akcji górskich, nagraniami audiopamiętnika oraz radioodbiorników. W 2018 roku opracowaliśmy projekt wyprawy Dhaulariri, ten oraz dwa kolejne rozdziały Cho Oyu i Nanga Parbat zostaną zaprezentowane pod koniec 2019 roku. 

2. Z archiwum Jerzego Kukuczki – Lhotse ’89.

W 2017 roku wydaliśmy dziennik Jerzego Kukuczki z wyprawy na Shisha Pangmę. Był to pierwszy dziennik Kukuczki publikowany publicznie na świecie. Wówczas obiecaliśmy, że nie będzie to jednorazowa publikacja, że planujemy serię “Z archiwum Jerzego Kukuczki”. W 2019 roku na warsztat bierzemy wyjątkowy dziennik, bo ten pochodzący z ostatniej wyprawy himalaisty – z Lhotse ’89. Ponownie oryginalną treść dziennika uzupełnimy pasjonującymi materiałami, które nie były do tej pory udostępniane. Do współpracy zaprosimy również jednego z autorów biografii “Kukuczka”. Na tę chwilę więcej tajemnic nie zdradzamy!

3. Audioprzewodnik w Izbie Pamięci.

Jest to dla nas bardzo ważny projekt. Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Istebnej to niewielkie muzeum, które nieraz pomieścić musi naprawdę ogromną liczbę gości. Nie raz też pani Cecylia nie jest w stanie przyjąć gości w Izbie z powodu swojej nieobecności. Pragniemy ułatwić Wam zwiedzanie przygotowując audioprzewodnik, dzięki któremu będziecie mogli samodzielnie zwiedzić wystawę.

 

Edukacja artystyczna

Wpłaty z 1% kierowane na sztukę wspierają nasze projekty, od zakupu elementów plastycznych niezbędnych do warsztatów z najmłodszymi, przez naprawę sprzętu multimedialnego aż po wsparcie projektowania scenografii, kostiumów czy wreszcie materiałów promocyjnych.

W planie na 2019 rok mamy kontynuowanie naszej działalności edukacyjnej i artystycznej: prowadzenie warsztatów z zakresu nowych multimediów See the sound, zajęć z zakresu tańca współczesnego, spektakl teatru tańca ONE i spektakl teatru tańca Ame de yuki.

Dzięki otrzymanym dotacjom kalendarz mamy już wypełniony wieloma interesującymi projektami, do których serdecznie Was zapraszamy!

 

Jak przekazać 1% Fundacji Wielki Człowiek:

 

 

Dzięki Waszemu wsparciu i zeszłorocznym wpłatom z 1% mogliśmy zrealizować takie projekty jak:

– prelekcje o Jerzym Kukuczce,

– wystawy fotografii z Archiwum Jerzego Kukuczki

– zabezpieczenie zbiorów Archiwum Jerzego Kukuczki

– rozwój Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

– prace nad Wirtualnym Muzeum

– spektakl Out of structure

– film Slavic Body

 

Więcej o projektach zrealizowanych w roku ubiegłym przeczytacie tutaj:

Podsumowujemy rok 2018!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *