Podsumowujemy rok 2018!

Co udało nam się osiągnąć w 2018 roku? 

 

1. Prelekcje Cecylii Kukuczki pt. „Korona Himalajów Jerzego Kukuczki”.

W 2018 roku udało nam się zrealizować kilkanaście prelekcji Cecylii Kukuczki, niejednokrotnie wzbogacane wyświetlanymi filmami i archiwaliami. Odwiedziliśmy szkołach, biblioteki, domy kultury i festiwale górskie w całej Polsce.

2. Wystawy fotografii z Archiwum Jerzego Kukuczki.

Dzięki wieloletniej pracy nad archiwaliami oraz wsparciem naszego partnera – marki Alpina stworzyliśmy wystawę fotografii z wyprawy Jerzego Kukuczki na Shisha Pangmę ’87. Seria fotografii została wydrukowana i oprawiona w specjalny system umożliwiający prezentowanie wystawy plenerowo. Dzięki temu mogliście zobaczyć ją podczas Festiwalu Górskiego w Lądku Zdroju, premiery spektaklu „Himalaje” w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz w galeriach handlowych w całej Polsce, między innymi w Katowicach i we Wrocławiu.

3. Rozbudowa ekspozycji Izby Pamięci Jerzego Kukuczki.

Jak co roku poszerzyliśmy zbiory, które prezentujemy w naszym niewielkim muzeum w Istebnej. Możecie tam spotkać panią Cecylię Kukuczkę, która zawsze chętnie opowie historię swojego męża. W 2018 roku wśród nowych eksponatów najciekawszym wydaje nam się kompletny, oryginalny strój himalajski z lat 80-tych XX wieku.

4. Opracowanie IV etapu archiwizacji.

Od powstania naszej Fundacji opracowujemy zbiory spuściznę Jerzego Kukuczki. Jest nad czym pracować, bo są to potężne zbiory fotografii, filmów, zapisków, nagrań audio i sprzętu wspinaczkowego. 2018 rok poświęciliśmy na opracowanie 1000 nowych fotografii – materiał negatywowy oraz diapozytywowy, zabezpieczenie nośników fotograficznych (np. slajdów i negatywów), opracowanie opisów archiwalnych, wprowadzenie metadane, digitalizację materiałów i opracowanie cyfrowe archiwaliów. Rozbudowaliśmy też stanowisko dokumentacji fotograficznej o nowy sprzęt.

5. Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki.

W ostatnim roku przenieśliśmy nasze muzeum na nowy system dzięki któremu możliwa jest jego dalsza rozbudowa, uzyskaliśmy lepsze pozycjonowanie, lepszą dostępność strony, bardziej nowoczesną i zwiększoną funkcjonalność. Dodaliśmy też nowe narzędzia wyszukiwania w zakładce Wirtualne Archiwum i co dla nas bardzo ważne wprowadziliśmy udogodnienia dla osób niedowidzących. Najważniejszym osiągnięciem roku 2018 jest opracowanie i przygotowanie nowego rozdziału Wirtualnej Podróży – Dhaulagiri.

6. Kolorowanka Zdobywam Koronę Himalajów z Jerzym Kukuczką.

Rozwijając ofertę naszego wydawnictwa, przygotowaliśmy kolorowankę dla najmłodszych fanów gór. „Zdobywam Koronę Himalajów z Jerzym Kukuczką” to kolorowanka – historia ukazująca trudy i piękno wysokogórskiej wyprawy.

7. Ostatnia w Koronie. Shisha Pangma ’87.

Chociaż sprzedaż książki „Ostatnia w Koronie” rozpoczęliśmy pod koniec 2017 roku, to jej oficjalna premiera oraz spotkania autorskie odbywały się dopiero w roku 2018. Dzięki gościnie Kinoteatru Rialto w Katowicach oraz Biblioteki Śląskiej mogliśmy zaprosić grono wspaniałych gości, w tym Janusza Majera i Krzysztofa Wareckiego i opowiedzieć o procesie powstawania naszej ostatniej książki. 

8. Film Slavic Body.

Pierwszy powstały w Katowicach film video dance. Inicjatorką projektu jest Katarzyna Zioło, autorem choreografii jest Artur Bieńkowski, za kamerami stanęli Wojtek Kukuczka i Jacek Czarkowski, a przed nimi, tańcząc Joanna Brodniak, Wiktoria Reszka i Katarzyna Zioło. Film oscylujący wokół tematyki kobiety w środowisku postindustrialnego Śląska osadzony jest w fenomenalnej przestrzeni Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu.

9. Warsztaty Dancing Body.

Projekt kierowany do wszystkich zainteresowanych tańcem współczesnym i improwizacją a także podjęciem wyzwań performerskich. Podsumowany krótkim pokazem na placu przed Teatrem Śląskim. Weekendowe warsztaty były nieodpłatne i otwarte na wszystkich pasjonatów ciała. 

10. Warsztaty nowych mediów See the sound – multimedialne, animacyjne i z zakresu projektowania gier komputerowych.

Zajęcia oscylujące wokół nowych mediów zrealizowane we współpracy z Muzeum Śląskim w Katowicach, kierowane przede wszystkim do osób młodych myślących o rozwoju artystycznym, ale nie tylko. naszymi studentami są niejednokrotnie na co dzień zapracowani dorośli, którzy przez 3 dni z nami mają szansę otworzyć się na swoje artystyczne wewnętrzne dziecko :). Udział we wszystkich naszych projektach z zakresu edukacji artystycznej jest bezpłatny.

11. Festiwal Kreatywności.

We współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Doktoranckim Kołem Naukowym Prototyp zrealizowaliśmy już II edycję Festiwalu kreatywności, który łączy w sobie naukowe seminaria z praktycznymi warsztatami. Analizujemy temat Kreatywności z perspektywy sztuki, nauki i pedagogiki.

12. Projekt edukacyjny Mufmi_Rozbark 2018.

W 2018 roku zrealizowaliśmy we współpracy z Teatrem Rozbark bardzo interesujący, wielotorowy projekt edukacyjny, który składał się z zajęć edukacyjnych z zakresu tańca współczesnego, tańca klasycznego, fizycznego, improwizacji i świadomości ciała. Drugim elementem zadania była produkcja spektaklu w reżyserii i choreografii Anny Piotrowskiej.

13. Realizacja spektaklu Out of structure.

Spektakl powstał w ramach zadania „Mufmi_rozbark”, ale zyskał swoje własne życie. Dzięki współpracy z Teatrem Rozbark i Teatrem Śląskim młodzi artyści: Joanna Brodniak, Katarzyna Zioło, Łukasz Szleszyński i Dominik Franusik mogli zaprosić Was do świata wykreowanego przez Annę Piotrowską.

To był naprawdę pracowity rok! Dziękujemy partnerom, patronom i przyjaciołom naszej Fundacji! Bez Waszego wsparcia to by się nie udało!

 

1%

 

Dzięki Waszemu wsparciu i zeszłorocznym wpłatom z 1% mogliśmy zrealizować takie projekty jak:

– prelekcje o Jerzym Kukuczce,

– wystawy fotografii z Archiwum Jerzego Kukuczki

– zabezpieczenie zbiorów Archiwum Jerzego Kukuczki

– rozwój Izby Pamięci Jerzego Kukuczki

– prace nad Wirtualnym Muzeum

– spektakl Out of structure

– film Slavic Body

 

O tym jakie działania planujemy w roku 2019 i jak wesprzeć Fundację Wielki Człowiek przekazując nam 1% podatku przeczytacie tutaj:

Z miłości do gór / Z miłości do sztuki. Przekaż 1% swojego podatku na Fundację Wielki Człowiek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *