Z radością przedstawiamy wam nasz nowy projekt artystyczny z zakresu sztuki generatywnej, jakim jest „Transformer”!
Transformer jest instalacją o postaci maszyny, dokonującej działań giełdowych, mających na celu zmianę profilu światowej gospodarki. Jego misją jest transfer kapitału ze kopalnych źródeł energii na energię odnawialną. Poprzez stworzenie mechanizmu realizującego tą czynność, twórcy chcą przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń naszej planety. Nie mniej jednak, obserwując działanie maszyny i zwizualizowane oraz zmapowane przez nią procesy odkrywamy coś jeszcze. Jak bardzo skomplikowany, wieloznaczny i niezdefiniowany bywa obszar globalnej procesów, targających naszym bytem. Praca Transformera wzbudza wiele pytań i kontrowersji. Czy faktycznie przeprowadzane na giełdzie transakcje zapisane w wirtualnym świecie kodów binarnych mają wpływ na kształtowanie się środowiska? Czy poprzez wirtualne transakcje możemy pozbyć się rzeczywistych surowców z obiegu? Maszyna poprzez zakodowane polecenia wpływa na powiększenie kapitału surowca BIO, obniżając jednocześnie cenę ropy ale de facto nie produkuje ekologicznego surowca ani tym bardziej nie sprawia, że następuje fizyczna degradacja ropy, a wręcz przeciwnie zużywa cenną energię wykorzystując zasoby planety.
Twórcy nie ograniczyli się do stworzenia aplikacji zarządzającej procesami odbywającymi się wyłącznie w przestrzeni binarnej. Zaprojektowali także abstrakcyjną mechanikę działania maszyny, opartą na własnej wyobraźni. Funkcjonalność maszyny przypomina dadaistyczną koncepcję maszyn niemożliwych lub architekturę wyobrażoną Manuela Grossa, działanie maszyny nie pełni roli użytkowej ale dostarcza pretekstu do wizualizacji skomplikowanych procesów światowej gospodarki. Twórcy tworząc kolejne mechanizmy pracy transformera, pokazują nam wyselekcjonowane, wyrwane wręcz z kontekstu istotne zagadnienia, które skłaniają do refleksji nad sensem, potrzebą i kształtem współczesnych działań proekologicznych.
Istotnym elementem stanowiącym o nowatorskim charakterze projektu jest użycie mechanizmów handlowych, jako tworzywa do realizacji dzieła sztuki. Obszar handlu, przepływu kapitału, transakcji maklerskich, jest zasadniczym elementem naszej realizacji artystycznej. Ważnym składnikiem instalacji jest stworzenie mechanizmu generującego faktyczny, przeliczalny na pieniądze, transfer kapitału z paliw kopalnych na rzecz zielonych technologii. Jest to istotne nie tyle z punktu widzenia faktycznych korzyści dla środowiska, ale prezentacji idei w sposób naoczny i wyliczalny, co stanowi rzadkość, a wręcz przeciwstawność idei artystycznej. Ta sprzeczność wydaje nam się jednak niezwykle interesująca i nowatorska.
Transformer został zaprojektowany zaangażowany zespół artystów, aktywnie udzielających się w różnych formach przekazu. W skład zespołu wchodzą Wojtek Kukuczka, Marek Straszak i Jacek Czarkowski. W trakcie rozwoju prac nad Transformerem, będziemy udzielali więcej informacji na jego temat. Zapraszamy na nasze social media, gdzie również możecie śledzić rozwój projektu: Facebook i Instagram.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.