Złota Dekada Himalaizmu Polskiego – wydarzenie pełne spotkań, wykładów i dyskusji w Katowicach!

Zapraszamy na dwa pełne wrażeń dni z historią polskiego himalaizmu! Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Ta niezwykła historia zainspirowała nas do przedstawienia tego fenomenu z różnych perspektyw – świadka historii, badacza wytrzymałości ludzkiego organizmu, kulturoznawcy, literaturoznawcy, filmowca czy archiwisty. Dzięki temu chcemy dowiedzieć się więcej na temat himalaizmu i odkryć go na nowo. Nie może zabraknąć aktywności fizycznej, więc całość zwieńczona zostanie Rajdem Górskim w Istebnej, czyli w miejscu w którym znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-26 maja w przy placu Sejmu Śląskiego 2 (Katowice Miasto Ogrodów) w salach 211 i na sali koncertowej.

W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.

Weź udział w wydarzeniu i bądź na bieżąco, klikając w ten link!

Program:

25 maja, sobota, sala 211

  • 12:00 Ninanki – dobrze się żyje ruchem – warsztat ruchowy dla dzieci, mgr Marytna Borowka i mgr Julia Walatek (AWF Katowice),
  • 13:30 Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce – dr hab. Marek Pacukiewicz, dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski), rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
  • 15:00 O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? – dr hab. Jakub Chycki (AWF Katowice),
  • 16:30 Archiwum Jerzego Kukuczki – Wojciech Lemański (Fundacja Wielki Człowiek),
  • 18:00 Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu – Janusz Majer,
  • 19:30 Projekcja filmu „Anna P” i rozmowa z reżyserem i himalaistą Ryszardem Wareckim. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

26 maja, niedziela, sala koncertowa

  • 18:00 Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego – Krzysztof Wielicki,
  • 19:30 Spotkanie z Cecylią Kukuczką wokół książki „Listy z pionowego świata. Wspomnienia żony himalaisty”. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek.

Wydarzeniu będą towarzyszyły:

Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.

plakat promujący wydarzenie Złota Dekada Himalaizmu Polskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *