Zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci Jerzego Kukuczki!

Wiosenno letni sezon sprzyja weekendowym wypadom na górskie szlaki. My zachęcamy do tego, aby przy tej okazji odwiedzić Istebną, a konkretnie mieszczącą się w niej Izbę Pamięci Kukuczki – niewielkie muzeum prowadzone przez naszą Fundację. Jeżeli chcecie umieścić w planach zwiedzanie Izby, bardzo prosimy o telefoniczny kontakt z panią Cecylią Kukuczką (tel. 508 389 558 ), która z chęcią oprowadzi Was i opowie o znajdujących się tam eksponatach. Dla niezorientowanych poniżej kilka słów o tym specjalnym miejscu i o postaci, której jest poświęcone 🙂

 

Czym jest Izba Pamięci Jerzego Kukuczki?

Izba jest wyjątkowym miejscem, mieszczącym się w niewielkim góralskim domku w Istebnej, w przysiółku Wilcze. Muzeum zostało utworzone przez żonę himalaisty – Cecylię Kukuczkę w 1996 roku. Dzięki zaangażowaniu i odważnej inicjatywie pani Cecylii w dawnym domu Jerzego powstało miejsce, w którym pasjonaci turystyki górskiej mają szansę poznać himalajską historię zdobywcy Korony Himalajów. Każdy znajdujący się tam eksponat to wyjątkowy i niepowtarzalny ślad pozostawiony przez Kukuczkę. Drobne pamiątki poświadczają  niezwykłą historię, która wydarzyła się ponad 25 lat temu, a także pozwalają na to, aby kolejne pokolenia nie zapomniały o niej. Izba działając w sposób niekomercyjny, ma jedną misję – podtrzymać pamięć, oraz popularyzować dokonania złotej dekady polskiego himalaizmu. Odwiedzających oprowadza po Izbie pani Cecylia Kukuczka.

Tych, którzy nie mieli okazji odwiedzić nas w Istebnej zapraszamy do na wirtualny spacer po Izbie w jednym z działów Muzeum Jerzego Kukuczki – https://jerzykukuczka.com/izba-pamieci/

 

Kim był Jerzy Kukuczka?

Jerzy Kukuczka to postać wybitna i kultowa, której zapewne większości z Was nie trzeba przedstawiać.  Przez wielu teoretyków określany jest mianem najwybitniejszego himalaisty XX wieku. Jego najbardziej rozpoznawalnym osiągnięciem jest zdobycie Korony Himalajów. Dokonał tego jako drugi człowiek na świeci jednak w czasie o połowę krótszym niż poprzednik, wyznaczając przy tym 11 nowych dróg, 4 pierwsze przejścia zimowe, 7 przejść w stylu alpejskim. Do dnia dzisiejszego osiągnięcia te nie zostały powtórzone. W 1988 roku Kukuczka uhonorowany został Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego. Zginął tragicznie 24 października 1989, podczas próby wejścia na Lhotse legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

 

Stale rozbudowujemy i powiększamy ekspozycję prezentowaną w Izbie. Wszystkie nasze prace archiwalne pozwalają na to, aby stopniowo pokazywać coraz więcej eksponatów. Ponadto w 2016 roku udało nam się fizycznie powiększyć Izbę. Dzięki akcji na portalu Polakpotrafi i wsparciu 218 osób, Izba Pamięci urosła o kolejne pomieszczenie, nowy dach, co po pozwoliło nam na rozbudowanie ekspozycji, ale też na zabezpieczenie istniejących już zbiorów. A co planujemy w rozwoju Izby w najbliższej przyszłości ?

 

  • Promocja Izby Pamięci, to znaczy zaprojektowanie i wydruk plakatów, ulotek, naklejek informacyjnych. Polepszenie oznaczenia kierującego turystów z pobliskich szlaków do Izby. 

  • Audioprzewodnik po Izbie Pamięci. Taki rodzaj przewodnika, pozwoli na poszerzenie ekspozycji, o dodatkowe materiały audialne, ale przede wszystkim powoli na to, by Izba była dostępna dla turystów zawsze, bez względu na to, czy pani Cecylia jest obecna w Istebnej. 

  • Przewodnik multimedialny. O wiele bardziej zaawansowana forma powyższego przewodnika, który pozwoli na uzupełnienie ekspozycji o elementy multimedialne (np. filmy z wypraw) oraz pozwoli na interaktywność ekspozycji.

     


 

Jeżeli uważacie tak jak my, że Izba Pamięci jest ważnym miejscem, prezentującym postać bliską Waszemu sercu, możecie wesprzeć nasze działania. Jest na to prosty sposób:

Przekaż 1% podatku na działalność Fundacji Wielki Człowiek! Nasz numer KRS: 0000462557. Wystarczy wpisać go do odpowiedniej rubryki w rocznym zeznaniu podatkowym. To niewielki gest dla Was a dla nas ogromna pomoc.

Z góry dziękujemy i do zobaczenia w Istebnej! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *